Jesteś tutaj: Start / Nasze bociany

Nasze bociany

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

BYŁ TAKI CZAS GDY JEŹDZILIŚMY Z DZIEĆMI DO KŁOPOTU... 

AKCJA - MOJE BOCIANY W KŁOPOCIE

Jakie były przywileje Przyjaciela i Honorowego Patrona Bocianów z Kłopotu?

" Przyjaciel i Honorowy Patron Bocianów z Kłopotu otrzyma szereg przywilejów, m.in.:

- staje się pełnoprawnym członkiem LOP, czyli najstarszej organizacji pozarządowej, zajmującej się ochroną przyrody;

- na stronie internetowej Muzeum Bociana Białego (www.muzeumbociana.pl) na mapce obrazującej Kłopot z gniazdami bocianów, przy wybranym gnieździe umieszczone będzie logo firmy/instytucji/nazwisko osoby prywatnej wraz z linkiem do jego strony internetowej;

- dwa razy w miesiącu, każdy Przyjaciel i Honorowy Patron Bocianów z Kłopotu otrzyma e-mailem newsletter z porcją informacji nt. „Co słychać w bocianiej kolonii? (w okresie zimowym raz w miesiącu – „Ciekawostki, informacje przyrodnicze z Gminy Cybinka i okolic Kłopotu”);

- w czerwcu, gdy corocznie ma miejsce obrączkowania młodych bocianów, Przyjaciel i Honorowy Patron Bocianów będzie mógł nadać imiona bądź nazwy młodym „klekotom”, które pochodzą z wybranego przez niego gniazda. Każdy ptak ma inny numer obrączki, więc będzie je można rozróżnić. Będzie można wziąć czynny udział w akcji obrączkowania bocianów i otrzymać na e-maila pamiątkowe zdjęcie!

- Przyjaciel i Honorowy Patron Bocianów z Kłopotu otrzyma różne gadżety bocianie i gminne – pocztówki, widokówki, foldery, naklejki, darmową prelekcję o bocianach oraz zdjęcia pokazujące poszczególne etapy dorastania młodych z wybranego przez siebie gniada;

- Przyjaciel i Honorowy Patron Bocianów z Kłopotu będzie miał możliwość promocji na profilu Muzeum w serwisie Facebook, podczas corocznego festynu „Święto Bociana” w Kłopocie oraz przy wielu innych okazjach.

Dlaczego warto przyłączyć się do akcji Moje Bociany w Kłopocie?

Wpłacając pieniądze na konto Ligi Ochrony Przyrody i zostając Przyjacielem i Honorowym Patronem Bocianów z Kłopotu wspieracie Państwo działalność Muzeum Bociana Białego w Kłopocie.

Bocian biały jest naszym powszechnie znanym i lubianym ptakiem. Pomimo, że Polskę zamieszkuje największa na świecie liczba bocianich par, to zmieniające się w wyniku działalności człowieka środowisko jest coraz mniej im przyjazne. Miejsc, gdzie możemy obserwować te piękne ptaki jest niestety coraz mniej.

Mała, położona nad Odrą, tuż przy polsko-niemieckiej granicy miejscowość Kłopot, to największe skupisko bocianów białych w Zachodniej Polsce. Znajduje się tu blisko 40 bocianich gniazd, z których każdego roku znaczna część zajmowanych jest przez pary bocianów, chcące wychować tu swoje potomstwo.

Aby wspomagać działania na rzecz ochrony bocianów białych oraz szerzyć wiedzę na temat ich samych, jak i całej przyrody, Liga Ochrony Przyrody powołała do życia Muzeum Bociana Białego w Kłopocie. W Muzeum znajduje się sala wystawowa poświęcona bocianowi białemu i przyrodzie doliny Odry oraz schronisko młodzieżowe. W Muzeum swoją siedzibę ma Krzesiński Park Krajobrazowy.

Zebrane dzięki akcji fundusze pozwolą na dalszy rozwój Muzeum Bociana Białego. Planujemy m.in. zakup i montaż kamer internetowych przekazujących do Internetu obraz z bocianich gniazd w Kłopocie, odnowienie i uatrakcyjnienie wystawy o bocianie białym oraz konserwację wieży widokowej, z której można bezpiecznie obserwować bociany w Kłopocie.

 

Więcej szczegółów dowiecie się Państwo kontaktując się z nami pod adresem e-mailowym mbb-klopot@o2.pl lub telefonicznie, pod numerem 68 391 29 35.

Zapraszamy!

Muzeum Bociana Białego w Kłopocie"

 

2012 ROK

W kwietniu nasze przedszkole objęło patronatem gniazdo bocianów nr 14/14, które znajduje się w Kłopocie.Jest to gniazdo do którego w tym roku  przyleciał pierwszy bocian. Od niedawna jest już z nim także bocianica. Od świąt nasze boćki dzielnie walczą o swoje gniazdo z intruzami, którzy je atakują, zwłaszcza natarczywy jest sąsiad spod 13/13.

Na początku kwietnia wpłaciliśmy 100 zł na konto Ligii Ochrony Przyrody (zbiórka przedszkolaków i pracowników).

MAJ - W NASZYM GNIEŹDZIE SĄ JUŻ MAŁE BOCIANKI ! W CZERWCU NADANO IM IMIONA WSKAZANE PRZEZ NASZE PRZEDSZKOLE. TO KLEKTEK I KŁOPOTEK.

 

2013 ROK

* 30 MARCA DO GNIAZDA NR 14/14 PRZYLECIAŁ PIERWSZY BOCIAN.

* W KWIETNIU OBJĘLIŚMY JE PATRONATEM.

BĘDZIEMY TEŻ DOPYTYWAĆ O NASZYCH ROCZNIAKÓW, KLEKOTKA I KŁOPOTKA.

* W MAJU, ZE ZBIÓRKI PRZEDSZKOLNEJ, WPŁACILIŚMY 70 ZŁ NA KONTO LIGII OCHRONY PRZYRODY Z PRZEZNACZENIEM NA WSPARCIE MUZEUM BOCIANA W KŁOPOCIE

* 27 CZERWCA BYLIŚMY NA WYCIECZCE W KŁOPOCIE I PODZIWIALIŚMY TE PIĘKNE PTAKI. DZIECI OBSERWOWAŁY PRZEZ LORNETKĘ RUCH BOCIANÓW W NASZYM GNIEŹDZIE. JEDEN Z MALUCHÓW ZAPREZENTOWAŁ SIĘ NAM W PEŁNEJ KRASIE.

* 1 LIPCA ZAOBRĄCZKOWANO I NADANO IMIONA: BEZI I BEZIA, NASZYM BOCIANKOM.

* 8 LIPCA OTRZYMALIŚMY Z KŁOPOTU SMUTNEGO NEWSLETTERA. MŁODE BOCIANY MASOWO UMIERAJĄ. JEST TO SPOWODOWANE WCZEŚNIEJSZYMI CIĄGŁYMI OPADAMI I CHŁODEM, KTÓRE SPRZYJAŁY ROZWOJOWI GRZYBA ATAKUJĄCEGO PŁUCA BOCIANKÓW. Z POWODU WYSOKICH WÓD MNIEJ JEST POŻYWIENIA WIĘC BOCIANKI SĄ NIEDOŻYWIONE I WYCHŁODZONE. W TYM ROKU W GNIAZDACH ŻYŁO 37 MŁODZIAKÓW, TERAZ ZOSTAŁO 11. NASZE PRZEŻYŁY...